Може би сте от хората, които смятат, че фотографията служи, за да разведрява и усмихва. Е, грешите! А може и да сте от красавиците, които мечтаят да застанат пред обектива на истински професионалист, който да ги направи известни във Facebook. Е, и вие грешите! Защото, повярвайте, фотографията е далеч повече от добре изпипана с Photoshop снимка. Фотографията е онова изкуство, което носи повече емоционален заряд от която и да е картина или скулптура. Фотографията е единственият начин за някои хора и събития да останат живи...завинаги.
Вижте кои са най-разтърсващите снимки за всички времена, избрани на конкурса World Press Photo.
Най-добра снимка за 2005г., фотограф Finbarr O'Reilly
Пръстчетата на недохранено нигерийско дете, докосващи устните на майка си. Тази снимка пресъздава последиците от продължителната суша и нашествието на скакалци, опустошили реколтата в Нигерия и милионите осъдени на гладна смърт хора.
Най-добра снимка за 2004г., фотограф Arko Datta
Жена скърбяща до тялото на мъртвия си съпруг. На 26 декември, 2004г. земетресение с магнитуд 9,3 по скалата на Рихтер край бреговете на Суматра, Индонезия, предизвика серия от смъртоносни вълни в Индийския океан. Това цунами засяга девет азиатски страни, а мъртвите тела стигат чак до Сомалия и Танзания.
Най-добра снимка за 2002г., фотограф Eric Grigorian
Момче стискащо в скута си панталоните на мъртвия си баща, който е хвърлен в масовите гробове в Иран. На 23 юни, 2002г., земетресение с магнитуд 6,0 по скалата на Рихтер срива десетки селища. Загиналите са стотици.
Най-добра снимка за 1985г., фотограф Frank Fournier
12-годишната Омайра Санчес е затисната под развалините, причинени от изригването на вулкана Невадо дел Руис в Колумбия. След 60 часа опити да бъде спасена, момичето губи съзнание и умира.
Най-добра снимка за 1984гл, фотограф Pablo Bartholomew
Безжизненото телце на убито от отровен газ дете, изтекъл от химически завод в Индия.
Най-добра снимка за 1980г., фотограф Mike Wells
Ръчичката на умиращо от глад дете в Уганда.
Най-добра снимка за 1972г., фотограф Nick Ut
Фан Тхи Ким (в средата) заедно с други деца се опитват да избягат от куршумите и бомбите в Южен Виетнам. Не успяват.